مهنــدسي شــيمي

صنايع پتروشيمي در ايران قدمتي نزديك به 40 سال دارد . تاسيس بنگاه شيميايي و به دنبال آن آغاز عمليات احداث كارخانه كود شيميايي در سال 1338 ، موجب پيدايش اين صنعت درايران شد. در سال 1343 به منظور تمركز و توسعه اين صنعت، شركت ملي صنايع پتروشيمي تاسيس شد و كار خود را آغاز كرد. هدف از تاسيس اين شركت ، توليد فرآورده هاي پتروشيمي و شيميايي از نفت، مشتقات نفتي، گازهاي طبيعي و ساير مواد خام، اعم از آلي و معدني بود.

- در مجموعه شركت ملي صنايع پتروشيمي ، شركت هاي پتروشيمي ، خوزستان ، بوعلي ، اميركبير، مارون ، فجر ، فن آوران ، شهيد تندگويان و سازمان منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي ، مجريان طرح هاي صنايع پتروشيمي در برنامه دوم هستند و شركت هاي پتروشيمي، مشعل داران ، پارس ، مبين ، برزويه ، زاگرس ، جم، اروند و دماوند ، مجريان طرح هاي صنايع پتروشيمي در برنامه سوم محسوب مي شوند.
شركت پتروشيمي پويش نيز مجري طرح هاي نيمه صنعتي و شركت هاي پتروشيمي ره آوران فنون جنوب و راهبران پتروشيمي نيز از جمله شركت هاي آموزشي اين مجموعه به شمار مي روند.
شركت هاي زير مجموعه شركت ملي صنايع پتروشيمي عبارتند از :

۱-شركت سهامي پتروشيمي شيراز
كارخانه كود شيميايي مرودشت در سال 1343 احداث شد. در پي توسعه كارخانه و افزايش توليد به نام (مجتمع پتروشيمي شيراز)تغيير نام داد و به دنبال اجراي طرح اصلاح ساختار در وزارت نفت، شركت سهامي پتروشيمي شيراز نام گرفت.

۲-شركت سهامي پتروشيمي خارگ
مجتمع شيميايي خارگ در سال 1348 براي توليد مايعات گازي و گوگرد صادراتي راه اندازي شد و در سال 1377 به شركت سهامي پتروشيمي خارگ تغيير نام داد .

۳-شركت سهامي پتروشيمي رازي
اين مجتمع يكي از بزرگترين واحدهاي پتروشيمي است كه به منظور توليد كودهاي شيميايي ازته ، فسفاته و گوگرد در سال 1349 احداث شد. با اجراي طرح هاي تكميلي، ظرفيت آن تا پايان سال 1378 به 7/3 ميليون تن در سال رسيد.

۴-شركت سهامي پتروشيمي اصفهان
شركت سهامي پتروشيمي اصفهان طي سالهاي 66 لغايت 70 از مجموعه پتروشيمي اراك منفك و در كنار پالايشگاه اصفهان احداث شد.عمليات راه اندازي مجتمع نيز در بهمن 1370 آغاز و با افتتاح در تاريخ 1371 به توليد رسيد.

۵-شركت سهامي پتروشيمي بندرامام
قرارداد احداث اين مجتمع عظيم تحت عنوان (پتروشيمي ايران و ژاپن) در سال 1350 به امضا رسيد و عمليات اجرايي آن از سوي 5 شركت ژاپني در سال 1352 آغاز شد. با انصراف شركتهاي ژاپني شركت ملي صنايع پتروشيمي با بهره گيري از دانش فني شركتهاي صاحب نام اروپايي ، كره أي و تعداد زيادي از شركت هاي ايراني، بازسازي مجتمع آسيب ديده از جنگ تحميلي را طي 5 سال با موفقيت به پايان رساند.

۶-شركت سهامي پتروشيمي اراك
مرحله اول احداث پتروشيمي اراك در سال 1372 و مرحله دوم آن نيز در سال 1374 به بهره برداري رسيد. توليدات اين مجتمع بالغ بر 287 هزار تن در سال است.

۷-شركت سهامي پتروشيمي تبريز
مجتمع پتروشيمي تبريز با ظرفيت توليد 311 هزار تن در سال فرآورده پليمري و شيميايي، در شهر تبريز احداث شده است. مرحله اول اين طرح در سال 1376 و مرحله دوم آن در بهار 1377 به بهره برداري رسيد.

۸-شركت سهامي پتروشيمي خراسان
مجتمع پتروشيمي خراسان درتيرماه 1375 به بهره برداري رسيد. اين مجتمع هم اكنون با ظرفيت روزانه 1500 تن، در حال توليد است.

۹-شركت سهامي پتروشيمي اروميه
احداث مجتمع پتروشيمي اروميه در سال 1368 آغاز شد و در سال 1374 به بهره برداري رسيد. توليدات اين مجتمع، شامل 12 هزار تن پودر قالب گيري ظروف، روكش نئوپان، چسب و كود شيميايي است.

۱۰-شركت مديريت توسعه پتروشيمي
شركت مديريت توسعه پتروشيمي جهت ايجاد هماهنگي، نظارت و كنترل براجراي طرح هاي پتروشيمي و طرح هاي وابسته در سال 1373 تاسيس شد.

۱۱-شركت سهامي بازرگاني پتروشيمي
شركت سهامي بازرگاني پتروشيمي از تيرماه سال 1369 آغاز به كار كرد. اين شركت همراه 3 شركت فرعي ( بازرسان فني ايران)، ( حمل و نقل بازرگاني) و ( مهندسي و تامين قطعات و مواد شيميايي صنايع پتروشيمي) به كنترل كيفيت محصولات و توليد در پتروشيمي و بازاريابي و صادرات محصولات مي پردازد.

۱۲-شركت سهامي عمليات غير صنعتي و خدمات صنايع پتروشيمي
اين شركت با هدف تامين نيازهاي خدماتي كاركنان صنايع پتروشيمي، ماهشهر، بندرامام ، مجتع هاي رازي و فارابي و ايجاد تسهيلات و اماكن رفاهي براي خانواده هاي كاركنان در جنوب كشور، تاسيس شده و مشغول به كار مي باشد.

۱۳-سازمان منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي
طرح اجرايي احداث منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي در 30 تيرماه سال 1377 از تصويب شوراي عالي مناطق آزاد تجاري – صنعتي گذشت و سازمان منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي به عنوان مجري و مدير اين طرح بزرگ انتخاب شد. اين منطقه در بخش ساحل شمال غربي خليج فارس در زميني به عرض 2 و طول 9 كيلومتر به وسعت 1700 هكتار در شمال بندر امام خميني (ره) قرار دارد.

۱۴-شركت ( NPC ) اينترنشنال
اين شركت در تاريخ 1371 با هدف تامين تسهيلات مالي از منابع خارجي جهت اجراي طرح هاي توسعه أي پتروشيمي و انجام مذاكره با سرمايه گذاران خارجي جهت مشاركت در صنايع پتروشيمي تاسيس شد.


نوشته شده در دوشنبه ۱۳۸۱/۸/٢٧ساعت ٦:٥٦ ‎ب.ظ توسط حشـمــت اســدی نظرات () |


Design By : Night Skin